Częste pytania PDF Drukuj Email

Co jest potrzebne, żeby zainstalować bezpieczny podpis?

Aby składać bezpieczny podpis elektroniczny należy posiadać kartę kryptograficzną (z wyglądu taka sama jak np. bankomatowa z chipem elektronicznym) wraz z wczytanym do niej certyfikatem kwalifikowanym, czytnik kart i zainstalowane oprogramowanie. Np. proCertum Smart Sign.

Certyfikat osobisty czy z danymi firmy?

Zarówno podpis osobisty jak i z dodatkowymi danymi, wraz z certyfikatem, ZAWSZE przypisany jest do konkretnej osoby i służy do jej identyfikacji. Te dodatkowe dane to zweryfikowane pełnomocnictwo do reprezentacji podmiotu dla posiadacza podpisu (subskrybenta) i informacje o firmie. Większość firm zapewne nie zgodzi się na ponoszenie opłat za podpis elektroniczny dla podpisywania dokumentów innych niż firmowe.

Mam podpis elektroniczny kwalifikowany z certyfikatem z dodatkowymi danym firmy, zakupiony przez pracodawcę.
Czy mogę wykorzystywać go do celów prywatnych?

Tak. Nie ma ograniczeń w tym zakresie.

Jeżeli odejdę z pracy - muszę oddać certyfikat?

Certyfikat zawsze przypisany jest do osoby. Nie wolno go nikomu, w tym byłemu pracodawcy, przekazywać. Pracodawca najczęściej ma możliwość unieważnienia takiego certyfikatu (bezpieczny podpis elektroniczny z dodatkowymi danymi, z certyfikatem kwalifikowanym)  i tylko w ten sposób może uniemożliwić korzystanie z niego. 

Co to jest bezpieczny podpis elektroniczny?

Jest to podpis elektroniczny, którego autentyczność jest potwierdzana przez niezależną instytucję - wystawcę certyfikatów. Prawdziwość danych zawartych w takim podpisie można w każdej chwili zweryfikować w publicznie dostępnym rejestrze certyfikatów.


Bezpieczny podpis elektroniczny musi być ocechowany certyfikatem kwalifikowanym, który zawiera następujące informacje:

  • numer certyfikatu,

  • oznaczenie, że certyfikat jest certyfikatem kwalifikowanym - może być używany zgodnie z określonymi warunkami,

  • nazwa przedsiębiorcy nadającego certyfikat, jego numeru w rejestrze takich podmiotów, kraju wystawienia,

  • imię i nazwisko podpisującego, bądź pseudonim podpisującego wraz z oznaczeniem, że jest to pseudonim,

  • oznaczenie okresu ważności certyfikatu,

  • dane służące do weryfikacji podpisu elektronicznego,

  • ograniczenie zakresu ważności certyfikatu, jeżeli występuje,

  • ograniczenie wartości transakcji zawieranych przy użyciu certyfikatu, jeżeli występuje.

Dzięki stosowaniu systemu certyfikatów możliwe będzie sprawdzenie jakim certyfikatem i przez kogo wystawionym posługuje się dana osoba lub podmiot gospodarczy.

Co to jest certfikat kwalifikowany?

Certyfikaty są to dokumenty elektroniczne zapisane w pliku, które zawierają informacje na temat właściciela, czyli dane osobowe i adres e-mai oraz dwa rodzaje cyfrowych kluczy - jeden umożliwiający podpisanie wiadomości - jest to klucz prywatny i drugi umożliwiający identyfikację autora wiadomości - czyli tzw. klucz publiczny.

Specjalną odmianą certyfikatu - jest certyfikat kwalifikowany. W celu jego uzyskania należy zgłosić się do Centrum Certyfikacji, a następnie przejść odpowiednią ścieżkę weryfikacyjną, w trakcie której dokładnie sprawdzane są dane osobowe i potwierdzana jest tożsamość osoby starającej się o certyfikat. Certyfikat kwalifikowany służy do potwierdzania autentyczności podpisu elektronicznego podpisywanych dokumentów. W świetle prawa polskiego podpis elektroniczny, potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym, jest równoznaczny z podpisem odręcznym. Oznacza to że może służyć do podpisywania umów, podań, dokumentów, faktur i wszelkich innych dokumentów.

Serdecznie zapraszamy.

ESEM Łodź
ul. Nastrojowa 12 m. 23
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
042 658-49-86, 042 656-26-31
0-602 342 265, 0-506 040 666

 

 

© 2008 Podpis elektroniczny kwalifikowany
Wszelkie prawa zastrzeżone
Łódź, ul. Nastrojowa 12 lok. 23